Witamy w nowym roku szkolnym. Przedstawiamy ofertę skierowaną do wszystkich typów szkół, przedszkoli, ośrodków szkolno-wychowawczych, stowarzyszeń działających. na rzecz osób niepełnosprawnych, domów pomocy społecznej, organizacji pozarządowych. Zapraszamy także wszystkich, którzy chcą skorzystać z naszego obiektu jak i wieloletniego doświadczenia prowadzonego w ramach edukacji muzealnej na poziomie regionalnym.
Izba Muzealna Zdunowskiego Ośrodka kultury mieszcząca się w zabytkowym domu mieszczańskim z przełomu XVII/XVIII w jest miejscem w którym cyklicznie odbywają się spotkania KLUBU TWÓRCZEGO RĘKODZIEŁA /poniedziałki od 16-18, KOŁA PTTK w Zdunach / środy od 16 -18/ , ponadto codziennie w godzinach od 8.00-16.00 udostępniamy nieodpłatnie sale do zwiedzania. Spotkania z poczęstunkiem w piwnicy muzealnej odbywają się odpłatnie po wcześniejszym uzgodnieniu.
Aktualnie zapraszamy do obejrzenia wystawy i przeprowadzenia lekcji historii, języka polskiego, lekcji wychowawczej lub zorganizowania spotkania klasowego poza godzinami dydaktycznymi w szkole na następujący temat :
„ Z historii regionalnej Zdun, wojna i okupacja 1939-1945 roku„ :
– Zduny jako miasto pogranicza w fotografii i dokumencie z 1939 roku, krótka historia 56 PP wlkp. i jego dowódcy płk Wojciecha Tyczyńskiego. Ponadto zebraliśmy wyposażenie piechura i pokażemy jak wyglądała ówczesna łączność telefoniczna.
– Katyń 1940 roku we wspomnieniach rodzin. Historia por. Jarosława Plewy i unikalny dokument, pocztówka – pożegnanie ze Starobielska z 30 listopada 1939 r.
– Walka frontowa, obozy, wysiedlenia, konspiracja – gazetka okupacyjna.
– Ofiara stalinowskich represji- mjr Franciszek Jaskulski „ Zagończyk”. Materiały ze wspomnień rodziny i brata Ignacego Jaskulskiego ps.” Skrzat” oraz na podstawie współczesnych wydawnictw.
Wystawa czynna do 30 października 2011 zorganizowana ze zbiorów Izby Muzealnej i osób prywatnych: państwa Wachowiaków, Pankiewiczów, Edwarda Zybera, Wojciechowskich, Streublów oraz innych rodzin zdunowskich. Najbardziej wzruszającym eksponatem jest ubranie obozowe – pasiak, znaczki tożsamościowe, drewniany różaniec więzienne, tabliczki łupkowe z rysikiem zamiast zeszytów szkolnych i wiele innych oryginalnych pamiątek z okresu okupacji.
Mimo, iż od wybuchu wojny minęły 72 lata dla historii regionalnej i edukacji muzealnej jest to zawsze aktualny temat do badań i do refleksji.
W ramach edukacji muzealnej zapraszamy w ciągu całego roku szkolnego na następujące tematy:
W Y S T A W Y
I Historia miasta od lokacji do zaborów/ dla wszystkich klas i szkół oraz przedszkoli/
Ilustracją słowno-muzyczną będzie ballada rycerska o Zdunach napisana na 750-lecie
od rozpoczęcia lokacji w 1261 roku.
II Samuel ze Skrzypny Twardowski, jego życie i twórczość, ze szczególnym uwzględnieniem
jego pobytu w Zdunach i Zalesiu Wielkim.
III Powstanie Wielkopolskie 1981/1919 , odcinek frontowy pod Zdunami. Borownica jako miejsce
pamięci i dawne miejsce walk. Postać ks. Bolesława Jaśkowskiego i ks. Mieczysława
Skoniecznego.
IV. Zdunowiacy i ich losy w czasie II wojny światowej. Zduny jako miasto pogranicza w 1939 roku, katyńczycy, walka frontowa, wysiedlenia konspiracja, ofiary represji hitlerowskich i stalinowwskich.
V. Wystawa pokonkursowa : Wielkanoc w plastyce. Ukazanie dorobku dzieci przedszkolnych i szkół podstawowych – kwiecień-maj.
VI. Wystawa haftu i rękodzieła artystycznego o tematyce sakralnej wykonanego przez Klub Twórczego Rękodzieła.
VII. Wystawa z zakresu kultury materialnej
– sprzęt gospodarski i domowy,
– warsztat szewski
– zajęcia i prace dawnych gospodyń domowych; pranie na tarkach, prasowanie, maglowanie, gotowanie.
VIII. Stała ekspozycja, pokój mieszczański- salonik mieszczański z lat 20-30-tych. Wśród stylowych mebli urządzono stałą ekspozycje fotograficzną przedstawiającą życie przedwojnnego miasta. Zbiór 34 oprawionych fotografii ukazuje dawne władze, instytucje, organizacje oraz ilustruje wydarzenia społeczno-kulturalne miasta Zduny.
IX. Atutem obiektu Izby Muzealnej jest piwnica muzealna z otwartym kominkiem. W tym miejscu odbywają się liczne spotkania i podsumowania lekcji muzealnych.
LEKCJE MUZEALNE I SPOTKANIA
1. Poznaj historię swojego miasta. Herb, właściciele Zdun, dawny układ przestrzenny trójmiasta, historia od lokacji do Sieniuty do zaborów, Zduny w latach 1267 do 1772-1795 r.
2. Poznaj architekturę miasta na podstawie fotografii i licznych reprodukcji w oparciu o zbiory własne i katalog zabytków. Dodatkowo dla zainteresowanych proponujemy spacer po mieście z wyprawą na kopiec w Zdunach.
3. Ciekawostki przyrodnicze i historyczne w mieście i gminie Zduny.
4. Regionalna ścieżka proekologiczna po rezerwatach przyrody w gminie Zduny proponowana jako wycieczka rowerowa krajoznawczo-turystyczna z nauczycielem i opiekunami.
5. Kultura materialna regionu Wielkopolski Południowej na przykładzie zbiorów pt.”Od wymborka do ryczki”. Poznajemy elementy gwary poznańskiej.
6. Nauka i popularyzowanie piosenek ludowych z okolic Krotoszyna na przykładzie wybranych tekstów i melodii ludowych zapisanych przez badaczy folkloru w połowie XX wieku.
7. Zwyczaje i obrzędy ludowe w okresie Wielkanocy.
8. Zwyczaje i obrzędy ludowe w okresie Bożego Narodzenia
9. Opowieść o miejscach pamięci narodowej w mieście i gminie Zduny: Pomniki, szaniec na Borownicy, krzyże m.in. krzyż napoleoński.
10. Temat martyrologiczny: Jak funkcjonuje pojęcie KATYŃ w myśleniu gimnazjalisty. Wspólnie z nauczycielami uczniami budujemy refleksję o najtrudniejszych wydarzeniach z okresu II wojny światowej w oparciu o pamiątki i publikacje. Przedstawiamy Zdunowiaków i ich losy na tle losów mieszkańców powiatu krotoszyńskiego.
11. Zdunowiacy i ich losy w czasie II wojny światowej 1939-1945. Ciemna noc okupacji. Zdunowiacy -żołnierze września 1939 r: Szare Szeregi- przedwojenni harcerze 8 Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego w Zdunach. Związek Walki Zbrojnej, gazetka podziemna .
12. mjr Franciszek Jaskulski ps. „Zagończyk” -życie i walka. Bohater zbrojnej konspiracji. Walcząc zginął za niepodległość Polski. W roku 2012, 19 lutego przypadać będzie 65 rocznica Jego śmierci.
13. Losy Zdun w powstaniu wielkopolskim 1918-1919 roku. Sylwetki działaczy narodowych – powstańców. Historia ustanowienia granicy polsko-niemieckiej pod Zdunami w II RP.
14. Dawny przemysł i rzemiosło w Zdunach, na przykładzie Cegielni,Cukrowni i Kaflarni. Popularyzujemy wizerunek najstarszych firm ukazując ich dorobek i znaczenie oraz ich współczesne losy.
15. Czy znasz patronów swoich ulic? Zapraszamy na opowieść o ważnych postaciach z życia naszego miasta. Temat ten może być realizowany jako indywidualna praca ucznia w oparciu o materiały regionalne.
16. Spotkania Andrzejkowe. Szczególnie do naszego muzeum zapraszamy na tradycje andrzejkowe, gdzie w formie zabaw dydaktycznych dokonuje się przekaz dotyczący historii i polskiej tradycji. Atrakcją tych spotkań jest wróżba z lanego wosku i jej odczytywanie z cienia na kominku. Ponadto słodkie wróżby w pączkach, nauka wiersza i piosenki, a wszystko z żywym ogniem w kominku. Zajęcia są odpłatne, w/g cennika ZOK. Pobyt grup w Izbie Muzealnej można łączyć z wizytą na kręgielni w Zdunach. Serdecznie zapraszamy.
Zajęcia w Izbie muzealnej w formie warsztatów artystycznych:
1. Warsztaty ceramiczne.
Prowadzimy naukę lepienia garnków najstarszą metodą –wałeczkową.
Zajęcia odbywają się na dziedzińcu muzeum jeśli sprzyja pogoda lub w piwnicy muzealnej. Przy okazji proponujemy wizytę w miejscowej kaflarni.
Zajęcia odpłatne, z poczęstunkiem, cena wg. cennika ZOK.
2. Warsztaty muzyczne.
Uczymy się piosenek ludowych z terenu powiatu krotoszyńskiego. Słuchamy i poznajemy z nagrań tradycyjne brzmienie kapeli ludowej – dudziarza i skrzypka
Warsztaty teatralno-muzyczne.
3. Uczymy się ballady rycerskiej o Zdunach, poznajemy słowa, melodię i tworzymy stroje nawiązujące do charakterystycznych cech ubioru z epoki – z okresu Dawnej Rzeczypospolitej. Tworzymy i ćwiczymy pląsy. Proponujemy dwa lub trzy spotkania dla każdej z grup.
W ten sposób będziemy popularyzować historię naszej ziemi. Zwieńczeniem zajęć jest poznanie wizerunku i herbu Sieniutów.
4. Warsztaty plastyczne. Robótki ręczne, hafty i rękodzieło artystyczne- przykłady technik i zachęcenie do twórczości własnej. Zajęcia przy współpracy z Klubem Twórczego Rękodzieła w Zdunach.