Zapraszamy na wystawę ,,SŁOMKARSTWO” Barańczaka
oraz
Wystawę Klubu Twórczego Rękodzieła
Czynna:
od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00
Izba Muzealna przy Zdunowskim Ośrodku Kultury w Zdunach działa od 1985 r. Zgromadzone zbiory rozlokowane zostały na trzech poziomach.
Na parterze mieści się: – sala poświęcona Samuelowi ze Skrzypny Twardowskiemu. Wystawa ukazuje epickie dzieła poety oraz jego związki ze Zdunami i Kobylinem , sala wystaw czasowych, biblioteka regionaliów, mała salka kameralna – m.in. miejsce spotkań zdunowskiego Koła PTTK
Na piętrze rozlokowana została stała ekspozycja z zakresu kultury materialnej, z elementami dawnego włókiennictwa. Wśród eksponatów znaleźć można dawne krosna i kołowrotki. Na wystawie zgromadzono wyposażenie izby ludowej i kuchni z przełomu XIX i XX w. Na uwagę zasługuje kolekcja drobnego sprzętu gospodarskiego z tego okresu.
Piwnica muzealna stanowi największą atrakcję obiektu. Surowa cegła i kolebkowe sklepienie nadają jej wyjątkowy klimat. Otwarty kominek i rozpalony ogień tworzą atmosferę domowego ogniska. Zapewne dlatego, miejsce to cieszy się dużą popularnością. W piwnicy odbywają się kameralne koncerty, spotkania i uroczystości. Dużym zainteresowaniem cieszą się wieczory poetyckie, lekcje muzealne, integracyjne spotkania dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia umuzykalniające.
Dziedziniec zabytkowego budynku, w którym znajduje się Izba Muzealna, przypomina dawne brukowane podwórko z „kocimi łbami”. Pośrodku stoi maneż, a w podcieniach dawny sprzęt gospodarczy. Miejsce to wykorzystywane jest do organizowania letnich wakacyjnych biesiad i spotkań integracyjnych dla dzieci i młodzieży. W czasie letnich wakacji na dziedzińcu prowadzone są (wspólnie z działającą w Zdunach świetlicą socjoterapeutyczną) „Warsztaty rozmaitości”. Dominują w nich zajęcia plastyczne i muzyczne.
Do stałych form pracy Izby Muzealnej należą lekcje muzealne połączone z tematyczną wystawą i konkursami dla ich uczestników. Stałe tematy to:
– Wojna obronna 1939 r. i okupacja hitlerowska. Zdunowianie i ich losy w czasie II wojny światowej na przykładzie tragicznej historii żołnierzy 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Krotoszynie.
– Wiosenne spotkania folklorystyczne (wiosna w obrzędach i plastyce ludowej)
– Legendy i podania z okolic Zdun
– „Zaduszki Zdunowskie” – Spotkania wigilijne (obrzędy bożonarodzeniowe i kolędy)
17 czerwca – Otwarcie wystawy prezentującej dorobek Klubu Twórczego Rękodzieła działającego przy Zdunowskim Ośrodku Kultury z okazji pierwszej rocznicy funkcjonowania.