Klub Twórczego Rękodzieła organizuje wycieczkę na Morawy Południowe w terminie 3 – 4 – 5 lipca 2015. Zapraszamy osoby zainteresowane do kontaktu z panią Beatą Ptak, prezes KTR, pod nr tel.: 695 922 488.
Nie ma chyba drugiego tak malowniczego i zróżnicowanego regionu w Czechach jak Morawy Południowe. Łagodne wzgórza, pokryte zielonymi łąkami, lasami i winnicami, małe urokliwe miasteczka, od lat żyjące swoim własnym rytmem i wydające się absolutnie obojętne na zmiany zachodzące w otaczającym je świecie, zaskakująca przyroda, chowająca w głębi ziemi prawdziwe królestwo jaskiń i krasowych pieczar. Do tego dochodzą przepiękne pałace i potężne zamczyska i wszechobecny, starannie kultywowany folklor, z którego słynie cała kraina. Takie właśnie są Morawy Południowe – kraj piwem i winem płynący, ziemia przyjazna i słonecznie leniwa, bez wątpienia zasługująca na coraz częściej stosowaną do niej nazwę „Słowiańskiej Toskanii”.
PLAN WYCIECZKI
I dzień
Przejazd na obszar Morawskiego Krasu:
- zwiedzanie jednej z krasowych jaskiń: Punkevni Jeskyne – z zejściem na dno przepaści i przepłynięciem łódkami podziemnej rzeczki Punkvy),
- panorama z przepaści Macocha ( widok na dawne dno jaskini 138m w dół),
- zjazd kolejką gondolową do Pustego Żlebu,
- przejazd pociągiem ekologicznym Ekovlak przez Pusty Žleb.
Przejazd w okolice Slavkova u Brna, wyjazd na Pracky Kopec – panorama pola bitwy pod Austerlitz (,,bitwa trzech cesarzy”), Pomnik Pokoju (Mohyla Miru), możliwość zwiedzania muzeum bitwy, barokowy pałac w Slavkovie – Austerlitz.
II dzień
Przejazd i zwiedzanie Mikulova – małego malowniczego miasteczka, a w nim zamek, synagoga, kościół św. Wacława, Słup Morowy
Przejazd na teren wpisanego na listę UNESCO Areału Valticko- Lednickiego, czarującej krainy dumnych pałaców, budowli parkowych, kolumnad, rzeźb i leśnych świątyń– zespół pałacowy Lednice -Valtice, jako największy komponowany obszar krajobrazowy na świecie. Zwiedzanie neogotyckiej rezydencji Liechtensteinów w Lednicach, spacer po parku.
Degustacja wina w Centrum Wina mającym swoją siedzibę na terenach historycznych w zamku w Valticach. Wina zgłoszone do Salonu Win muszą uprzednio przejść przez system wystaw nominacyjnych, a dopiero na podstawie nominacji winiarz może zgłosić swoje wino do oceny w ramach Salonu. Akceptowane są wyłącznie wina produkowane z gron wyhodowanych w Republice Czeskiej. Sto najlepszych win wystawianych jest na otwartej przez rok ekspozycji połączonej z degustacją w piwnicach zamku państwowego w Valticach. Zwiedzający ma możliwość wyboru kilku programów degustacyjnych. Wina te można oczywiście również kupić.
Wieczorem przejazd do hotelu – zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
III dzień
Przejazd i zwiedzanie Brna – drugiego co do wielkości, zaraz po Pradze, miasta w Czechach i historycznej stolicy Moraw, a co za tym idzie, ważnego ośrodka kulturalnego, naukowego i turystycznego Republiki Czeskiej. Zobaczymy: Stare Miasto, Náměstí Svobody (plac Wolności), gdzie znajduje się pałac Schwanza, Dom Biesiadny, Targ Kapustny, Zamek i Twierdzę Spilberk, Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła.