POGRANICZE KULTUR 2015
Pogranicze Kultur to festiwal multiartystyczny, odwołujący się do wielokulturowości Zdun i Ziemi Zdunowskiej, oraz tych rejonów Wielkopolski, które stanowiły kiedyś tereny pograniczne.
W wydarzeniu udział wzięła Kaflarnia Zduny, najstarsze przedsiębiorstwo w Polsce, produkujące wyroby ceramiczne. Przez dwa tygodnie odbywał się tam VII Międzynarodowy Plener Ceramiczny, który skupił artystów krajowych i zagranicznych, m. in. z Francji, Rumunii i Gruzji. W tym roku Plener rozpoczął się 20 lipca i trwał do 2 sierpnia.
W trakcie trwania Pleneru odbyły się imprezy otwarte dla szerokiej publiczności. W tym roku zaproponowane zostały wydarzenia odbywające się w Izbie Muzealnej Zdunowskiego Ośrodka Kultury:
20 lipca – odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Dada Art z Poznania: teatr tańca, warsztaty z klaunem, warsztaty pantomimy
22 lipca – quest po Zdunach, gra terenowa
25 lipca – występ chóru Harmonia ze Zdun
27 lipca – warsztaty rzemiosł dawnych dla dzieci i młodzieży prowadzone przez bractwo rycerskie Poczet Wierzbięty z Krotoszyna
29 lipca – występ Kapeli i Zespołu Senior ze Zdun, połączony z wystawą prac Klubu Twórczego Rękodzieła i warsztatami rękodzielniczymi
Ponadto w oba plenerowe piątki odbyły się wernisaże prac artystów goszczących na plenerze: 24. 07. w Galerii Ratuszowej – prace z pleneru w Sighisoara (Rumunia) oraz 31. 07. w byłej Galerii Pokutua w Kaflarni – prace z tegorocznego VII MPC Pogranicza Kultur 2015.
Prace z tegorocznego pleneru można podziwiać na wystawie w Galerii Ratuszowej, wystawa będzie czynna do końca września.
Uroczysty Finał Pogranicza Kultur odbył się na ul. Łacnowej w Zdunach, w tym roku przypadał na dzień 1 sierpnia. Wystawie rzeźb ceramicznych z tegorocznego Pleneru, którą można było zobaczyć w dawnej Galerii Pokutua w Kaflarni Zduny, towarzyszyły koncerty muzyki: folkowej (Kapela Marciny), jazzowej (Sul-Jazzband) oraz żydowskiej (Piano Song) a także Kiermasz Rękodzielniczy i Kulinaria Powiatowe. Koncerty uwieńczył występ gwiazdy wieczoru – Kabaretu Koń Polski.
Warsztaty ceramiczne dla dzieci i młodzieży prowadzone były w dniu Finału na dziedzińcu Kaflarni przez artystów – ceramików pod kierownictwem Danuty Tomaszewskiej.
Finał Pogranicza Kultur skupia się przede wszystkim wokół Kiermaszu Rękodzielniczego o zasięgu regionalnym. Wzdłuż ul. Łacnowej rozstawione były stoiska z wytworami rękodzielniczymi (m. in. garncarstwo, hafty, powroźnictwo, wikliniarstwo, rzeźba w drewnie, decupage, wyroby artystyczne ze skóry, słomkarstwo). W trakcie kiermaszu, który zaczął się o godz. 14:00, można było wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, prowadzonych przez garncarza, powroźnika i wikliniarza.
Członkinie Klubu Twórczego Rękodzieła w Zdunach wzięły udział w warsztatach rękodzielniczych, a relację z ich przebiegu zdały na scenie plenerowej Pogranicza.
Kulinaria powiatowe, czyli stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z tradycyjnym jadłem przygotowane zostały przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bestwina, Baszkowa, Lutogniewa, Konarzewa, Rozdrażewa, Zdun, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy w Zdunach, Klub Twórczego Rękodzieła w Zdunach, Stowarzyszenie OdNowa z Rozdrażewa. Potrawy harmonizowały z ludowym i rękodzielnicznym charakterem całej imprezy, a goście mogli się nimi uraczyć, spacerując wzdłuż stoisk, rozstawionych na długości ulicy.
Festiwal Pogranicze Kultur odbywa się od 2009 roku i jest najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez Zdunowski Ośrodek Kultury. Promuje przede wszystkim lokalne walory; począwszy od miejsc wartych odwiedzenia, poprzez wyroby rzemieślnicze i kulinarne, po występy artystyczne i dzieła ceramiki artystycznej, które pozostają w naszym mieście.
Wyniki konkursu rzeźbiarskiego zorganizowanego dla uczestników VII Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego pt. „Zduny, miasto pogranicza…”:
Przyznano ex aequo 3 nagrody grand prix:
- rzeźba pt. „Dance!”, autor: Marin Liliana
- rzeźba pt. „Palimpsest”, autor: Niculae Vasile Ardelean
- rzeźba pt. „Les enfants de la Terre” („Dzieci ziemi”), autor: Clemence Renaudat
Pierwsze miejsce przyznano pracy pt. „Ziemia pogranicza” Agnieszki Marciniak-Kucharskiej.
Ponadto przyznano równorzędne wyróżnienia.
Wyróżnione prace to:
- rzeźba pt. „Les trois penples” („Trzy kultury”), autor: Benoit Viet
- rzeźba pt. „Destructuration” („Destrukcja spuścizny pokoleń”), autor: Martine Acquaviva
- rzeźba pt. „Le Gardien de la Memoire”, autor: Lavinia Georgiana Raican
Wyniki konkursu na najsmaczniejszy sernik – Festiwal Sernika:
- miejsce: KGW Baszków
- miejsce: KGW Lutogniew
- miejsce: Stowarzyszenie OdNowa Rozdrażew
W konkursie wzięło udział 7 serników, wszystkie miały klasyczne receptury i wykonanie, a ich poziom był bardzo wyrównany. Niemniej, jurorki były zgodne w wyborze zwycięzcy.