Procedura zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania
Zdunowskiego Ośrodka Kultury w trakcie epidemii COVID-19
- 1
- Procedura zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania Zdunowskiego Ośrodka Kultur w trakcie epidemii COVID-19 dla uczestników zajęć oraz pracowników, zwana dalej Procedurą, określa warunki i zasady zachowania bezpieczeństwa dla wszystkich osób przebywających w biurze Zdunowskiego Ośrodka Kultury (zwanego dalej ZOK) przy ul. Rynek 1, w pomieszczeniach Centrum Animacji Społecznej przy ul. Masłowskiego 1 oraz w pomieszczeniach Izby Muzealnej ZOK przy ul. Sienkiewicza 1 w Zdunach, a także określa zasady uczestnictwa w zajęciach i innych działań ZOK.
- Procedura obowiązuje wszystkich uczestników zajęć, interesantów, pracowników oraz inne osoby i instytucje korzystające z usług, współpracujące lub przebywające w obiektach administrowanych przez ZOK.
- 2
Procedura obejmuje:
- Zapewnienie bezpiecznego dystansu czasowo-przestrzennego i środków higieny dla uczestników zajęć i pracowników oraz dezynfekcję pomieszczeń: biura ZOK przy ul. Rynek 1, Izby Muzealnej przy ul. Sienkiewicza 1 oraz Centrum Animacji Społecznej przy ul. Masłowskiego 1.
- Procedury postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u uczestnika zajęć, odwiedzającego, instruktora lub pracownika ZOK.
- 3
Zapewnienie bezpiecznego dystansu czasowo-przestrzennego i środków higieny dla użytkowników oraz dezynfekcja pomieszczeń
- Dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dostępne są dla użytkowników w obszarze budynków, w których prowadzona jest działalność ZOK w następujących miejscach: ul. Rynek 1 – przy wejściu do pomieszczenia biurowego w korytarzu, ul. Sienkiewicza 1 – w przedsionku, ul. Masłowskiego 1 – przy schodach prowadzących na piętro Centrum Animacji Społecznej.
- Ustala się limit uczestników zajęć (min. 10 m2 pomieszczenia na osobę):
- w sali widowiskowej Centrum Animacji Społecznej przy ul. Masłowskiego 1 – 17 osób + 1 instruktor lub 16 osób + 2 instruktorów (limit uczestników wg. wytycznych MKiDN w obiektach od 301 do 800 m2)
- w sali Izby Muzealnej przy ul. Sienkiewicza 1 – 1 osoba + 1 instruktor
- Podczas uczestnictwa w zajęciach obowiązuje zasada zachowania 2-metrowego dystansu w stosunku do innych osób. W przypadku dzieci i osób niepełnosprawnych, zachowanie dystansu względem rodziców i opiekunów nie obowiązuje.
- Należy unikać kontaktu ze wspólnymi powierzchniami dotykowymi, np. klamki, poręcze, włączniki światła.
- W celu zapewnienia bezpiecznej organizacji zajęć ustala się, aby po każdych zajęciach wietrzono pomieszczenie.
- Zajęcia odbywają się w określonym czasie. Ewentualne spóźnienie może spowodować niedopuszczenie do zajęć. W czasie zajęć nie ma możliwości przebywania osób poza uczestnikami zajęć i pracownikami ZOK na terenie obiektów.
- Od osób uczestniczących w zajęciach bezwzględnie wymagana jest dezynfekcja rąk.
- Nierespektowanie zasad bezpieczeństwa w sytuacjach skrajnych zostanie zgłoszone do służb porządkowych (policja). Osoby nierespektujące zasad bezpieczeństwa nie będą mogły korzystać z zajęć.
- 4
Zasady przebywania w obiektach administrowanych przez ZOK
- Zajęcia organizowane w ZOK nie przewidują możliwości przebywania osób trzecich w obiektach. W czasie zajęć w obiekcie przybywają wyłącznie uczestnicy zajęć odbywający zajęcia w danym momencie i pracownicy ZOK.
- Nie ma możliwości korzystania z poczekalni oraz z szatni.
- Obecność w czasie każdych zajęć jest odnotowana w dzienniku natychmiast po rozpoczęciu zajęć danej grupy. Za sporządzenie listy osób korzystających z zajęć odpowiedzialni są instruktorzy prowadzący zajęcia.
- Uczestnicy bezwzględnie są zobowiązani przestrzegać zaleceń pracowników ZOK. Nieprzestrzeganie zaleceń skutkujące ryzykiem narażenia na szwank zdrowia lub życia może doprowadzić do wykreślenia uczestnika z zajęć.
- Instruktor może nie dopuścić do udziału w zajęciach osoby, która w jego ocenie stwarza ryzyko dla zdrowia i życia innych osób.
- Każda forma zajęć odbywająca się w ZOK w czasie epidemii musi być zgłoszona do akceptacji przez Dyrektora ZOK.
- 5
Procedury ochronne dla pracowników ZOK
- Obowiązek noszenia maseczek i rękawiczek jednorazowych obowiązuje pracowników podczas kontaktu z interesantami. W przypadku prowadzenia zajęć, przebywania samodzielnego lub do trzech osób – dla pracowników ZOK istnieje możliwość nie stosowania maseczek. Należy jednak zachować zasady bezpieczeństwa (2-metrowy dystans, dezynfekcja w przypadku kontaktu z tym samym przedmiotem).
- Zaleca się częste mycie rąk, zgodne z rekomendacjami służb sanitarnych.
- Do pomieszczeń socjalnych wstęp dozwolony jest wyłącznie dla pracowników ZOK.
- Dezynfekcja powierzchni (włączników, poręczy, klamek, blatów biurek) przy użyciu środka dezynfekującego o zawartości alkoholu powyżej 60% następuje po każdych zajęciach.
- 6
Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u uczestnika zajęć zakażenia koronawirusem:
- W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby, jak np. uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, osoba nie zostaje wpuszczona na teren pomieszczeń ZOK. Zostaje poinstruowana o jak najszybszym zgłoszeniu się do najbliższego oddziału zakaźnego celem konsultacji z lekarzem, poprzez udanie się tam transportem własnym lub powiadomienie służb pod nr tel.: 999 albo 112.
- Jeśli osoba źle się poczuła w trakcie zajęć, zostaje odizolowana w wytyczonych do tego miejscach: przy ul. Rynek 1: Galeria Ratuszowa, przy ul. Masłowskiego 1: zmywalnia przy sali widowiskowej, przy ul. Sienkiewicza 1: piwniczka Izby Muzealnej.
- Zgłoszenie incydentu do Dyrektora ZOK.
- Ustalenie obszaru, w którym poruszała się i przebywała osoba podejrzana o zakażenie koronawirusem.
- Sporządzenie wykazu osób, które miały kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie.
- Przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty, itp.).
- 7
Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u pracownika zakażenia koronawirusem:
- W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, osoba nie stawia się na stanowisku pracy. Niezwłocznie powiadamia o tym Dyrektora ZOK.
- Jeżeli złe samopoczucie nastąpi na stanowisku pracy, należy bez zbędnej zwłoki udać się w miejsce izolacji, w którym oczekuje się na pomoc. Miejsce izolacji w budynkach administrowanych przez ZOK: przy ul. Rynek 1: Galeria Ratuszowa, przy ul. Masłowskiego 1: zmywalnia przy sali widowiskowej, przy ul. Sienkiewicza 1: piwniczka Izby Muzealnej.
- Zgłasza się incydent do Dyrektora ZOK. Następuje ustalenie obszaru, w którym poruszał się i przebywał pracownik, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Dyrektor ZOK kontaktuje się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krotoszynie (od 7:30 – 15:00 pod nr: 605 942 223, 697 272 220, 62 725 32 34 lub 35, wew. 41 lub 42, 62 725 26 35, 697 939 990, tel. alarmowy całodobowy: 603 119 875) lub szpitalem z oddziałem zakaźnym (Kalisz, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny, ul. Toruńska 7, 62-800 Kalisz, tel. 62 765 12 51) celem ustalenia postępowania według wytycznych.
- Pracownik zostaje poinstruowany o jak najszybszym zgłoszeniu się do najbliższego szpitala z oddziałem zakaźnym (Kalisz, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny, ul. Toruńska 7, 62-800 Kalisz, tel. 62 765 12 51) celem konsultacji z lekarzem, poprzez udanie się tam transportem własnym lub w razie pogorszenia swojego stanu do korzystania z nr alarmowych 999 albo 112.
- Ustalone zostają listy pracowników oraz uczestników (jeśli to możliwe) obecnych w tym samym czasie w obiekcie, w których przebywał użytkownik i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.